Yurtdışında Seyahat Ederken Sağlığımız İçin Almamız Gereken Önlemler

Bu yazı Gezenler Bilir tarafından.Gezenler Ansiklopedisi kategorisinde Gezenler Bilir'de yayınlandı.
Yurt dışında tatil yapmak, gezmek, yeni yerler keşfetmek fikri pek çok insana heyecan verir. Alışık olduğumuz yerlerden uzak, değişik kültürlerle karşılaşmak ve seyahat etmek bambaşka bir deneyimdir. Ancak yurt dışına seyahat etmek sağlıkla ilgili bir takım önlemleri almamız gerekliliğini de beraberinde getirir. Gideceğimiz yerin iklimi ve hava durumu kıyafet seçimimizde önemli bir rol oynayacaktır. Örneğin; Türkiye’nin bahar mevsimi farklı bir ülkede ki bahar ayı gibi olmayabilir. Gideceğimiz yerde soğuk bir hava ile karşılaşma durumunu göz önüne alarak kalın giysiler almayı da ihmal etmemeliyiz. Yenilecek yemekler, gıdalar kültürlere göre farklılık gösterir. Yiyeceğimiz yemeklerde alışık olmadığımız gıdalardan kaçınmak sağlığımız açısından gerekli olabilir.
Yurt dışına çıkmaya karar verince sağlığımız için yapacağımız en önemli adım seyahat sağlık sigortası yaptırmaktır. Bu sigorta türü yurt dışında kaza veya sağlık problemi yaşadığımızda tedavi masraflarını karşılar. Farklı iklimlere gitmek aslında sağlığımızla ilgili riskleri de beraberinde getirir. Değişik ülkelerde, bünyemizin alışık olmadığı sıcak iklimlerde bu risk daha fazladır. Vücudun alışık olduğu sıcaklık ve iklim şartlarının aniden değişmesi hastalıklara davetiye çıkarabilir. Yurt dışına çıktığımızda farklı yiyecekler konusunda da dikkatli olmalıyız. Seyahat sağlık sigortası herhangi bir kötü sürpriz karşısında bizlerin masrafını karşılayacaktır. Schengen vizesi almak için seyahat sağlık sigortası gereklidir. Başvuru sürecinde sağlık sigortası belgesi kullanılır. Bu sigorta bazı ülkeler için vize alırken de gereklidir.
Vizesiz gidilen ülkelerde seyahat sağlık sigortası istenmemekle beraber yine bazı vize ile gidilen ama sağlık sigortası istemeyen ülkeler  olabilir. Bunlara rağmen seyahat sağlık sigortası yaptırarak kendimizi güvenceye almak yerinde bir karar olacaktır. Bütçeyi zorlamadan bu işi yapabilirsiniz. İngiltere'ye giderken 3 aylık bir süre için 2018 yılında 200 TL'ye sağlık ve seyahat sigortası almak mümkündü.
Yurt dışı uçuşlarda gidilecek bazı yerlerde bulaşıcı hastalık riskleri olabilir. Bu tip yerlere giden kişilere seyahat aşıları yapılarak önlem alınır. Hastalık bulaşma riski olan ülkelere gidecek olanlar seyahatlerinden 4-6 hafta önce bu aşıları yaptırmalıdırlar. Böylece bağışıklık kazanırlar. Bu ülkelerin içinde tropikal bölgeler, Suudi Arabistan, Ortadoğu ve Afrika ülkeleri bulunur. Kendi ülkemizde olmayan bakteri veya virüsler bulunabilen bu ülkelere gidilirken mutlaka aşı olup bağışıklık kazanmamız gereklidir. Ülkemizde görülmeyen hastalıklar farklı iklimdeki uzak ülkelerde görülebilir. Sarıhumma, tifo, kolera, kuduz, meningokok ve daha başka hastalıklar için ülkede kalış süresi göz önünde bulundurularak çeşitli aşılar yapılır. Bu aşılar seyahat sağlığı merkezlerinde ücretsiz olarak uygulanır. Evcil bir hayvanınız varsa ve seyahatinizde yanınızda gelecekse mutlaka onunda aşılarının tam olması ve aşı karnesinin yanınızda bulunması gerekmektedir.
Paylaş;

Bu yazı sizin için faydalı oldumu beğendiniz mi ?

Sosyal ağlarda bizi takip edin!
Gezi,seyahat rotaları, kamp alanları, karavan parkları her türlü gezgin bilgi paylaşım. Gezi rehberlik sitesi. 2021 — Gezenler Bilir