Yurtdışı Seyahati için Hangi Renk Pasaporta Başvurulmalı

Bu yazı Fuat POYRAZ tarafından.Gezenler Ansiklopedisi kategorisinde Gezenler Bilir'de yayınlandı.
Ülkeler arası geçişi sağlamamız için pasaport edinmemiz gereklidir. Pasaportların birçok çeşidi bulunmaktadır. Seyahat amacınıza, imkanlarınıza başvuru yapacağınız pasaportlar çeşitlilik göstermektedir.
Çipli pasaportlar, başka bir isimle E-pasaportlar bir çeşit elektronik pasaporttur. Biometrik pasaport olarak da anılırlar. İsim, soy isim, uyruk, pasaport numarası, doğum tarihi gibi bilgilerin olmasının yanı sıra çipin içinde de fotoğraf, imza ve parmak izi gibi bilgiler bulunur. Bu uluslararası seyahat belgeleri ile eski tip pasaportlara nazaran sahtecilik yapma olasılığı hemen hemen yoktur. Özel cihazlar ve kodlar sayesinde okutulan elektronik pasaportlar, kontrol noktalarında işlerin çabuklaştırılmasında önemli ölçüde etki ederler. İnsanların yaptığı kontrol yükünü bu sayede bilgisayarlar almıştır. Çipli pasaport sistemine 2011 yılında geçilmiştir.
PASAPORT TÜRLERİ
Çipli pasaport sistemine geçildiğinde pasaportlar dört farklı renge ayrılmıştır. En yaygın kullanılan bordo renkli pasaportlar, bir diğer adı ile umumi pasaportlardır. Devlet görevi almayan bireylerin kullandığı pasaport türüdür. Hemen hemen devlette görevi olmayan çoğu vatandaşın kullandığı pasaportlardır. Pasaport seri numarası “U” harfi ile başlar. T.C ve K.K.T.C. vatandaşları içinden devlet görevi almayanlar bordo renkli pasaport kullanırlar. Bu pasaporta sahip olanlar dünyanın yarısından fazla ülkelerden vize almadan gidebilmekle birlikte, diğer renkte pasaportlara göre dolaşımları en sınırlı olanlardır.
Yeşil pasaportlara Hususi pasaportlarda denir. Bu pasaportlara sahip olanlar eski bürokratlar, eski bakanlar, eski TBMM üyeleri, emekli dahi olsa 1,2 ve 3. dereceden kamu görevlileri ile devlet memurları, devlette çalışan doktorlar ve öğretmenlerdir. Yalnız kadro dereceleri 1,2 veya 3 olması şartı aranmaktadır. Yeşil pasaport sahipleri Avrupa’nın tamamına yakın bir bölümüne gitme hakkına sahipler. Bunun dışında gidebildikleri ülke sayısı 130’u bulmaktadır. Yeşil pasaport ile geniş bir dolaşım ağı hakkına da sahip olmuş olunuyor ayrıca bu pasaport kişilerin aile bireylerine de imkan verebiliyor. Çocuklarınız sizin sahip olduğunuz yeşil pasaport hakkı sayesinde 25 yaşına kadar bu pasaporta başvuru şansına sahip oluyor.
Gri pasaportlar; Hizmet pasaportu adı altındadır. Resmi bir kurumda çalışan bordo pasaport sahibi bir çalışan, özel bir görevle yurt dışına gönderildiği taktirde gri pasaport verilir.
Bunlar dışında olan dördüncü pasaport rengi de siyah pasaportlardır. Çipli pasaport sistemine geçmeden önce bu tarz pasaportların renkleri kırmızıydı.  Siyah pasaportlar; en üst seviyede görevleri olan kişilere görev müddetince verilen pasaportlardır. Büyükşehirlerin belediye başkanları, valiler, bakanlar, TBMM meclis üyeleri, orgeneraller gibi görevleri olan kişilere verilir. Ayrıca bu kişilerin aile bireylerinden bazıları yeşil pasaport alma hakkına da sahip olabiliyorlar.
Bütün renklerdeki pasaportları çıkarmak için aynı adımlar izlense de renklere göre bazı farklı evraklar da istenmektedir. Teslim tarihleri de pasaport türüne göre farklılık gösterir.
Paylaş;

Bu yazı sizin için faydalı oldumu beğendiniz mi ?

Sosyal ağlarda bizi takip edin!
Gezi,seyahat rotaları, kamp alanları, karavan parkları her türlü gezgin bilgi paylaşım. Gezi rehberlik sitesi. 2021 — Gezenler Bilir