Öğrenci Vizesi Nedir? Nasıl Başvurulur?

Bu yazı Gezenler Bilir tarafından.Gezenler Ansiklopedisi kategorisinde Gezenler Bilir'de yayınlandı.
Öğrenci vizesi, yurt dışında eğitim almak isteyen öğrencilerin aldığı bir vize türüdür. Türk öğrenciler başta dil öğrenme ve pek çok avantaj içerdiğinden dolayı yurt dışında çeşitli ülke ve üniversitelerde öğrenim görmek istemektedirler. Amerika, İngiltere, Kanada gibi ülkeler başta olmak üzere Macaristan, İsveç, Fransa, Almanya, Danimarka, Estonya, Avustralya gibi tercih edilen pek çok ülke bulunmaktadır. Sadece dil öğrenmek için dil okullarına gidilebildiği gibi yurtdışında üniversite öğrenimi almanın sağladığı olanakları göz önünde bulundurarak da öğrenci vizesine başvuran pek çok öğrenci bulunmaktadır. Öğretim avantajı ile birlikte değişik bir dünya görüşü veren yurt dışı eğitim için alınacak öğrenci vizesi süreçleri ülkelere göre farklılık göstermektedir.
Bu ülkeler içinde çokça tercih edilen Almanya öğrenci vizesi schengen vizesine tabidir. On sekiz yaşının altındakiler için ebeveyn muvafakatnamesi gereklidir. Uçak bileti, Almanya’daki eğitim kurumundan alınmış davetiye, öğrenci ve konaklama belgeleri ile birlikte öğrencinin adına masrafları karşılayacak kişi veya ebeveynin gelir düzeyi belgeleri (maaş bordrosu vs..) ve dilekçesi gerekmektedir.
Amerika’ya gitmek isteyen öğrenciler için F-1 vizesi alınması gerekiyor. Bu vize için bir mülakata giriliyor fakat mülakata girmeden önce pek çok evrak isteniyor. Bu evraklardan bazıları; vize harcı, pasaport, biyometrik fotoğraf, DS-160 formu (online doldurulmalı), İngilizce eğitim sertifikaları ve erkek öğrenciler için askerlik durumu belgesidir. Evrakların tamamlanmasından sonraki aşama sözlü mülakat ve vize alabilmek için de bu mülakatta başarılı olmak gerekiyor.
İtalya  öğrenim için çokça tercih edilen ülkelerin başında geliyor. İstenen evraklardan bir kısmı; öğrenci belgesi, ulaşım ve konaklama ile ilgili belgeler, biyometrik fotoğraf, pasaport, sağlık sigortası, nüfus cüzdan fotokopisi, uzun dönem üniversite için gidiliyor ise İtalyanca bildiğinize dair bir belge, on sekiz yaş altı için velisinin muvafakatnamesi.
Hollanda farklı birçok ülkeden gelen öğrenci yapısı ile dikkat çeken, refah yaşam standartları dolayısı ile tercih edilen ülkeler arasında gelmektedir. İstenilen evraklar az ve kolayca yerine getirilen evraklardan oluşur; banka mektubu ile finansal konularda bilgi veren evraklar, pasaport, masrafları karşılayacak kişinin taahhütnamesi, sponsor evrakları gereklidir. Hızlı ve online vize alım süreci olan Hollanda öğrenci vizesi alındıktan sonra konsolosluktan MVV denilen uzun süre oturum kartı alınıyor.
Danimarka dünyanın en iyi üniversitelerine sahip ülkelerden biridir. Vize başvurusu sırasında nüfus kayıt örneği, pasaport, biyometrik fotoğraf, masraflar için mali durumun yeterliliğine ilişkin belge, Danimarka’da ki kurumun kabul mektubu, öğrenci belgesi gibi evraklar isteniyor. Danimarka’da okumak isteyen öğrencilerden istenen en önemli şey maddi durum yeterliliğini kanıtlamalarıdır. Bu konuda belgeler yeterli görülürse vize genellikle veriliyor.
Öğrenci vizesi başvurularında lisans, yüksek lisans öğrencileri maddi imkanlar yeterli ise başvuru sürecini kolay bir şekilde atlatmaktadır. Ancak dil okullarına başvurduğunuzda gittiğiniz ülkede sadece dil eğitimi süresince kalacağınızı, dil eğitimi bittiğinde o ülkeden ayrılacağınızı kanıtlamanız gerekmektedir. Dil eğitimi süresince çalışma hakkınız olmadığı için son 1 yıllık hesap dökümleriniz ihtiyaçlarınızı karşılıyor miktarda olmalıdır.
Öğrenci vizesine başvurularda olumsuz yanıt alma ihtimali düşük olsa da evraklarınızı detaylı ve doğru bir şekilde hazırlamanız çok önemlidir.
Paylaş;

Bu yazı sizin için faydalı oldumu beğendiniz mi ?

Sosyal ağlarda bizi takip edin!
Gezi,seyahat rotaları, kamp alanları, karavan parkları her türlü gezgin bilgi paylaşım. Gezi rehberlik sitesi. 2021 — Gezenler Bilir