Karavan İle Yurtdışına Çıkarken Bilinmesi Gerekenler

Bu yazı Fuat POYRAZ tarafından.Karavan kategorisinde Gezenler Bilir'de yayınlandı.
Doğal güzelikler keşfetmek, yeni ülkeler tanımak için karavan seyahati macera dolu bir yaşamı sevenler tarafından her zaman tercih edilmektedir. Pek çok kişinin çocukluk hayali olan karavanla ülkeler arası dolaşmak gerekli belgeleri elde ettikten sonra çok kolay. Karavanlar gezmeye, tatil yapmaya ve tatil sürecinde konaklamamıza imkan verir.  Karavan ile seyahat etmek bizlere evimiz ile tüm dünyayı dolaşıyormuşuz hissi verir. Karavan ile seyahati yaşam biçimi haline getirmiş insanlar vardır. Çılgın ve özgür bir yaşam tarzıdır bu. Sırtında evi ile kamp veya kampçılık yapmak isteyenler için de ideal bir seçenektir karavancılık. Yurt dışına karavan ile çıkıp seyahat etmek isteyenler için  bilmeleri gereken bazı hususlar vardır.
Schengen bilindiği üzere Avrupa birliği ülkelerinin ortak vizesidir. Karavan ile yurt dışı seyahat fikri olanlar öncelikle schengen vizesi ile Avrupa’yı rahatlıkla dolaşabileceklerini bilmeliler. Bazı Balkan ülkeleri schengen kapsamında değildir. Bu vize alındığı taktirde o ülkelerde de transit geçiş ile konaklanabilir. Karavan seyahatleriniz için elbette öncelikle pasaportunuzun olması gereklidir. Biyometrik fotoğraflarla emniyet müdürlüklerine başvurup dilediğiniz süreler için pasaportunuzu alabilirsiniz. Süre uzunluğuna göre harç bedeli fiyatları değişiklik gösterir. Uluslararası ehliyet konusu da karavan ile yapacağınız yolculuklarda sorulacak bir belge olabilir. Bu belge bir tek Yunan Gümrüğünde isteniyor. Fakat 2016 tarihinden itibaren değişen yeni tip ehliyetler ile uluslararası ehliyete sahip olunduğu için ayrıca alınmasına gerek kalmamıştır.
Aracınız ile yurt dışına çıkmak istediğinizde vize ve pasaport işlemlerinden sonra son aşama her acentadan yaptırabileceğiniz Green Sigortadır. Yurt dışında kalınacak süre boyunca bu sigorta yapılır. Bir ismi yeşil kart sigortasıdır ve uluslararası motorlu taşıt sertifikası anlamına gelir. Yurt dışında herhangi bir kaza ile karşılaşmanız durumunda bu sigorta bütün hasarlarınızı karşılar. Kredi kartınızla sınır kapılarında dahi yaptırılabilir.
Öncelikle yurt içinde seyahat edilip acemilikten kurtulduktan sonra yakın yerlere yurt dışı seyahatlere giderek deneyim sahibi olunabilir. Uluslararası standartlara sahip olan karavan kampçılığında tesisler F.I.C.C. belgesine sahip olmak zorundalar. Yurt dışında ki bu tip yerler konusunda bilgi sahibi olduktan sonra karavanla sınırları aşıp yepyeni maceralara yelken açmak keyifli ve mutlu bir tatil imkanı sunacak, görülmemiş yerleri keşfetmenize vesile olacaktır.
Karavanlar yıllık yüksek vergi ödenmesi gerektiren araçlardır.
Paylaş;

Bu yazı sizin için faydalı oldumu beğendiniz mi ?

Sosyal ağlarda bizi takip edin!
Gezi,seyahat rotaları, kamp alanları, karavan parkları her türlü gezgin bilgi paylaşım. Gezi rehberlik sitesi. 2021 — Gezenler Bilir