Kamp Yapmanın Altı Güzel Etkisi

Bu yazı Kamp Sever Elçin tarafından.Kamp kategorisinde Gezenler Bilir'de yayınlandı.
Tek başına veya arkadaşlarla beraber doğanın içinde olmak, tabiat koşulları ile yaşamak pek çoğumuzun hayalidir. Kamp yapmak için doğada veya belirli kamp alanlarında kurulacak çadırlarda kalırız. Bu yaşam tarzı bizlere doğayla bütünleşmiş hissi verir, şehir yaşamının yorgunluğunu ve karmaşasını üzerimizden alır, zihnimiz ve ruhumuz dinginleşir. Bütün bu sakinlik ve doğal yaşam tarzının getireceği artılar mutlak surette vücut sağlığımıza da etki eder. Kamp yapmak sadece çocuklar ve gençler için bir doğa aktivitesi değil, büyükler içinde eğlenceli ve alışkanlık yapan bir deneyimdir.
Kamp yaptığımız mevsim önemlidir. Vücudumuzun dayanabileceği, hasta olmayacak iklim ve ısı şartlarında bir mevsim daha keyifli ve sağlıklı olacaktır. Geceleri parlayan yıldızlar altında uyumak, gündüz elimizdeki araç gereçlerle ve kendi imkanlarımızla yiyecek ihtiyacımızı karşılamak kendimizle baş başa kalma imkanı verir. Arkadaşlarımızla dahi olsak sessizlik ve şehrin karmaşasından uzak olmak beynimize sakinlik verip ruhumuzun derinliklerine dalmamızı kolaylaştırır. Unutulmayan bir deneyim olan kampçılık özümüze dönmek, gerekli gereksiz düşüncelerle yorgun olan beynimizi dinginleştirmek için mutlaka edinilmesi gereken bir tecrübedir.
KAMP YAPMANIN BİZLERE 6 GÜZEL ETKİSİ KAMP YAPMANIN BİZLERE 6 GÜZEL ETKİSİ
1.SAKİNLİK VE HUZUR: Bir çoğumuz sabahları erken saatlerde kalkıp işlerimize gidiyoruz ve şehrin trafiği, kalabalığı, iş stresi sonucu dinlenmeye imkan bulamıyoruz. Akşam hava karardıktan sonra geldiğimiz evlerimizde dinlenmek ve huzur bulmak için genelde yaptığımız şey televizyon seyretmek ve uyumak oluyor. Zihnimizin sakinleşmesine zaman kalmadan ertesi sabah yine işe gitmek üzere yola koyuluyoruz. Doğa ile iç içe yapılan bir kampta doğanın sakinliğini ve sessizliğini bulacağımız için aradığımız huzura kolaylıkla kavuşacağız.
2.HAREKET VE SPOR: Masa başında geçen günlerimiz ve bilgisayar başından kalkmadan yaptığımız işler sonucu hantallaşan bedenlerimiz bir kamp tatili ile canlanır ve hareketli hale gelir. Dolayısı ile kampçılık bir nevi spor yapmamıza neden olur. Açık havada daha enerjik olur ve küçük çevre turları atarız.
3.DOĞA İLE BÜTÜNLEŞMEK: Şehir yaşamı zordur. Çünkü doğaya ait görebildiğimiz tek yerler parklardır. Issız bir kamp yerinde doğanın bir parçası olduğumuzu hissetmekle beraber insan olmanın değerini de anlarız. Gördüğümüz manzaranın, taşın, toprağın, ırmağın bedava sahibi oluruz. Kuş sesleri duyduğumuz trafik gürültüsünden sonra muhteşem bir terapi sağlar.
4.OLUMLU YÖNDE DEĞİŞMEK: Tasavvufta olumlu düşünmek çok önemlidir. Kamp yapmak ve sessiz ortam düşüncelerimizde ki gereksiz karamsarlıkları kolaylıkla atmamıza yardımcı olur. Görülen güzel tabiat manzaraları sayesinde pirinç içindeki taşı ayıklar gibi karamsar düşünceleri atar, huzur verici düşüncelere yöneliriz. Sonuçta hızlı bir şekilde iyi yönde değişime uğrarız.
5.YENİ İNSANLARLA TANIŞMAK: Şehirden uzak yaşayan insanlarla tanışmak bakış açımızı da değiştirir. Her insan bir dünyadır. O yüzden farklı insanlarla konuşmak aynı zamanda bizlerde de bir derinlik sağlar, negatif tutumlarımız pozitife döner.
6.SAĞLIK: Bol oksijen egzoz gazından uzak bir ırmak kenarı ya da bir orman içi ilk başta başınızı döndürebilir. Fakat her sabah yorgun kalkmaya alışmış vücudumuz böyle bir ortamda dinçleşecek ve sağlığa kavuşacaktır.
Paylaş;

Bu yazı sizin için faydalı oldumu beğendiniz mi ?

Sosyal ağlarda bizi takip edin!
Gezi,seyahat rotaları, kamp alanları, karavan parkları her türlü gezgin bilgi paylaşım. Gezi rehberlik sitesi. 2021 — Gezenler Bilir