İsviçre; Zurich & Basel Gezi Notları

Bu yazı Eda TAMTABAK tarafından.Seyahat kategorisinde Gezenler Bilir'de yayınlandı.
Gezimize ilk olarak İsviçre'nin ekonomik ve kültürel başkenti olan Zurih ile başladık.Zurih’ te gezilmesi gereken Eski Şehir ( Old Town) kısmı ve Yeni Şehir kısımlarında ikisinin de havasının bambaşka olduğu sokaklarda gezmek gerçekten hayranlık uyandırıyor. Saat kuleleri, köprüler ile birbirine bağlanan Eskişehirin ile yenişehirin her sokağında farklı ambiyanslarıyla karşılaşabilirsiniz. Gezebileceğiniz bir çok müzesi mevcut ama ben genelde daha çok şehri yaşamak isteyenlerden olduğumdan müzeler haricinde her sokağını araçla ve yürüyerek gezip daha farklı yerleri görmek isteyenlerdenim. Nehir üstünde köprüleri bir o kadar nefes kesici ayrıca Alp leri görebileceğiniz göl kıyısında o temiz havayı içine çekmenizi kesinlikle öneririm. Her yere trenler ile kolayca erişim sağlayabilirsiniz. En önemli tarihi binanın bulunduğu ve Zurich merkezi olarak gösterilen Zurich Tren Garı Zurich Tren Garı ve Opera binası Openhaus Openhaus , gezilmesi gereken yerler.
Zurich'te yenmesi gereken en önem önlü yiyeceğide peynir fondüsüdür. peynir fondüsüdür. Yemeden dönmemeniz gerekiyor. Her gittiğim yerde oranın özel yemeklerini denemeden dönmek istemem. Fondü tadı pek hoşuma gitmemiş olsa da denemenizi öneririm. Fiyat olarak biraz pahalı 3 - 4 kişinin paylaşabileceği 4 çeşit peynirden oluşan karışım ekmek ya da turşu ile yenilen bir yemek.
Basel Basel Zurichten sonra İsviçre’ nin 3. Büyük şehridir.Basel gerçekten çok keyifli bir şehir olduğunu sokaklarda gezerken göreceğiniz maskelerde anlayabilirsiniz. Basel’de her sene 3 Mart 3 Mart da herkes maske giyerek şenlikler yapıyor. Biz bu şenliklere malesef den gelemedik.
Ren nehrinin geçtiği Basel'de eski şehir ve yeni şehir birleştiren köprü üzerinde eski bir inanışa göre dilek diletip kilit taktiğiniz eski bir yapıt bulunuyor.Alışveriş yapabileceğiniz hem uygun güzel markalar hem de lüks markaların bulunduğu kısım Marketsplatz Marketsplatz olarak geçiyor. Basel’in 4 tane kapısı mevcuttur. Bunlardan 2 tanesini gezme fırsatım oldu.
Ayrıca Gezdiğim birkaç yeri kesinlikle öneriyorum ; Basel Hükümet Binası Basel Hükümet Binası (Basel Town Hall), Münsterplatz Münsterplatz , Spalantor kapısı Spalantor kapısı , Sanks-Johanns-Tor kapısı Sanks-Johanns-Tor kapısı . Turistik olarak gezebileceğiniz hükümet binası yeni tadilat yapılarak yeniden boyanmış. Bir de klişe ve kapılardan başka gezecek pek bir yer yok 2 günde gezebileceğiniz ama Zurich'te yapamadığınız alışverişi Basel de yapabilirsiniz.
Zurich Peynir Föndüsü
Basel Sanks-Johanns-tor Kapısı
Basel Spalantor kapısı
Zurich Trenleri
Zurich yeme sokak lezzetleri
Basel sokakları Münsterplatz
Paylaş;

Bu yazı sizin için faydalı oldumu beğendiniz mi ?

Sosyal ağlarda bizi takip edin!
Gezi,seyahat rotaları, kamp alanları, karavan parkları her türlü gezgin bilgi paylaşım. Gezi rehberlik sitesi. 2021 — Gezenler Bilir