Alplerin Eteklerinde Bir Ülke: İsviçre

Bu yazı Belkis ÖZGÜR tarafından.Seyahat kategorisinde Gezenler Bilir'de yayınlandı.
İsviçre, Alplerin eteklerinde eşsiz doğa manzalarına sahip, ufak ufak sevimli köyleriyle, lezzetli çikolatalarıyla ve meşhur İsviçre çakısı ve saatleriyle meşhur, turistlere birçok seçenek sunan sevimli ülke. İsviçre’nin baskenti Bern olmasına rağmen, en çok bilinen şehirleri arasında, Zürih, Basel, Lozan, Cenevre ve Zug gelmektedir.

İsviçre'de Ulaşım Nasıl Sağlarım

İsviçre’nin en büyük havaalanı olan Zürih Zürih Havaalaninin birçok şehire ve Zürih merkezine olan tren bağlantıları ve ulaşım kolaylığı belki de İsviçre’yi turistler için en çekici kilan özelliği olabilir. Zürih Havaalanından, 15 dakikalik tren yolculuğu ile şehrin merkezine ulaşmanız mümkün. Tek yön tek kişi bilet fiyatı 6 CHF civarindadır. Tabii İsviçre’nin genel olarak ne kadar pahalı olduğunu da hesaba katarsak ona göre en hesaplı yolları da bulmak gerekebilir. Biz 4 kişilik bir seyahat gercekleştirdik ve en bütçeli olanının araba kiralamak olacağına karar verdik. Uğramak istediğimiz yerler arasında Bern, Basel, Luzern, Interlaken ve Alp dağlarının etekleri de olduğu için ve 3 günlük bir seyahat plan olduğu için bu yolu seçtik. Zürih Havaalanından sadece Bern’e tek kişi tek yön tren biletleri 300 TL civarında olduğu için biz 4 kişi aracımızı 3 günlüğüne 3000 TL’ye kiraladık. İlk rotamızı Bern olarak belirledik ve oradan başlayıp Zürih’i son güne bıraktık. Yolda birçok köyde durup yolumuzun üstüne çıkan köyleri gezdik. Şubat ayının sonları olmasına rağmen, çok güzel bir bahar havası vardı ve her yer yemyeşildi.
Bern ve Zürih arası 95 km, arada köyleri ziyaret ederek 2 saatte "Old Town" şehir merkezine ulaştık. Burada bir İtalyan restauranında yemek yedik. İsviçre genel olarak pahalı bir ülke olduğu için, bir pizza yaklaşık 200 TL civarında idi. Bu arada, merkezde park yeri bulma sıkıntısı olduğu için aracımızı hep uzak kapalı parklara koymak zorunda kaldık. Park alanı ücretlerini gezi bütçemize dahil etmemiştik. Bizden size küçük bir tavsiye araç kiralamayı düşünüyorsanız bu küçük ayrıntıyı atlamayın. :)Bern’i birkaç saat gezip, Basel’e devam ettik.

İsviçre Baselde Gezilecek Yerler ve Konaklama

İlk konaklayacağımız bölge Basel Basel 'di. dediğinizi duyar gibimiyim. Basel İsviçre'nin en güzel şehirlerinden biri.Basel gerçekten doğa harikalarının bir arada buluştuğu bir şehir. Burada 2-3 saat geçirip Luzern’e devam ettik. Luzern-Basel arası da yaklaşık 100 km ve yolda inanılmaz güzel manzaralarla karşılaşabiliyorsunuz.Luzern’e vardığımızda akşamın geç saatleriydi ve merkez baya sakindi. Yapacak bir şey bulamadığımız için konaklayacağımız eve geçtik. Kaldığımız evin adı, Star Vacation Homes-Lion Monument idi ve 2+1 bir evdi. AirBnB yerine tercih edilebilir, gecelik fiyatı da kişi başı 200 TL civarindaydı. Ertesi gün Luzern‘in güzelliğini keşfe çıktık, oldukça eski yapılara ve kanala sahip şirin bir şehirdi. Veee her sene Şubat ayı sonunda baharın gelişini kutlamak amacıyla yapılan bir festivale denk geldik. Bol kostümlü, bol müzikli, sokak lezzetli, güneşli bir 3-4 saat geçirdik burada. Lindt çikolatalarının bulunduğu dükkanlara da girmeyi ihmal etmedik. Bol bol çikolatanın tadına baktık.
Buradan sonra, hedefimiz Alp dağlarının eteklerine çıkmaktı. Mount Rigi’ye doğru yola koyulduk ve eğimli trenle zirveye çıkmak istedik, fakat kış sezonu olduğu için tren hattı da zirveye cıkış da o noktadan kapalıydı. Bizde Mount Pilatus’a teleferik ile belli bir noktaya kadar çıktık. Bu noktalar Alp’leri en güzel görebileceğiniz iki bölge.Akşama doğru da Zurih’e geri döndük, son konaklayacağımız rotamızdı.Böyle dolu dolu 3 gün geçirdik. Ertesi sabah arabamıza benzinimizi doldurup, yaklaşık 300 lira kadar tuttu, arabayı teslim ettik. Dış hatlar terminalinin alt katındaki kiralama şirketini kullandığımız için çok pratik oldu.
Biz İsviçre’yi çok sevdik, cok güzel manzaralar gördük. Siz de bütçenizi ayarlayıp güzel bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz.
Old Town Şehir Merkezi
Basel
Yolculuk Manzaramız
Kostümlü Gösteriler
Kostümlü Gösteriler
Çikolata Dükkanları
Küçük tatlı Molalarımız
Akşam manzarası
Eşsiz Yol manzaraları
Luzern
Paylaş;

Bu yazı sizin için faydalı oldumu beğendiniz mi ?

Sosyal ağlarda bizi takip edin!
Gezi,seyahat rotaları, kamp alanları, karavan parkları her türlü gezgin bilgi paylaşım. Gezi rehberlik sitesi. 2021 — Gezenler Bilir