Yurtdışı Seyahat,Kamp Yazılarımız

Haftalık Güncellenir

Ekim Ayında Bodrum Gümüşlük Tatilimiz

26.10.2018 Cuma günü ailecek otururken, pazartesi 29 Ekim tatili olmasından dolayı Bodrum'a gitmeye karar verdik. 3 günlük bir tatil bizi bekliyordu. Babamın Bodrum Gümüşlük'te yaşayan arkadaşını aradık ve Gümüşlük merkeze yakın bir otelde bizim için yer ayırtmasını rica ettik. Ani bir karar vermiş olduğumuz için 1 saat içerisinde hazırlanıp minimum ölçüde eşya hazırlayarak yola çıktık. 3 günlük tatilden 1 dakika bile kaybetmek istemiyorduk. Ani verdiğimiz bir kararla çok güzel 3 gün geçirdik. Kendimizi dinlediğimiz, denizin ve güneşin tadını aldığımız, dostlarımızla keyifli sohbetlere daldığımız ve Bodrum Gümüşlük gibi çok tatlı bir tatil yöresini tanıdığımız küçük bir kaçamak oldu bizim için. Tatil bölgelerine kıyasla fiyatlar uygun ve henüz çok keşfedilmemiş bir yer olduğunu düşünüyorum.

Yurtdışı Seyahati için Hangi Renk Pasaporta Başvurulmalı

Ülkeler arası geçişi sağlamamız için pasaport edinmemiz gereklidir. Pasaportların birçok çeşidi bulunmaktadır. Seyahat amacınıza, imkanlarınıza başvuru yapacağınız pasaportlar çeşitlilik göstermektedir. Çipli pasaportlar, başka bir isimle E-pasaportlar bir çeşit elektronik pasaporttur. Biometrik pasaport olarak da anılırlar. İsim, soy isim, uyruk, pasaport numarası, doğum tarihi gibi bilgilerin olmasının yanı sıra çipin içinde de fotoğraf, imza ve parmak izi gibi bilgiler bulunur. Bu uluslararası seyahat belgeleri ile eski tip pasaportlara nazaran sahtecilik yapma olasılığı hemen hemen yoktur. Özel cihazlar ve kodlar sayesinde okutulan elektronik pasaportlar, kontrol noktalarında işlerin çabuklaştırılmasında önemli ölçüde etki ederler. İnsanların yaptığı kontrol yükünü bu sayede bilgisayarlar almıştır. Çipli pasaport sistemine 2011 yılında geçilmiştir. Bu sisteme geçildiğinde pasaportlar dört farklı renge ayrılmıştır.

Karavan İle Yurtdışına Çıkarken Bilinmesi Gerekenler

Doğal güzelikler keşfetmek, yeni ülkeler tanımak için karavan seyahati macera dolu bir yaşamı sevenler tarafından her zaman tercih edilmektedir. Pek çok kişinin çocukluk hayali olan karavanla ülkeler arası dolaşmak gerekli belgeleri elde ettikten sonra zor değil. Öncelikle yurt içinde seyahat edilip acemilikten kurtulduktan sonra yakın yerlere yurt dışı seyahatlere giderek deneyim sahibi olunabilir. Uluslararası standartlara sahip olan karavan kampçılığında tesisler F.I.C.C. belgesine sahip olmak zorundalar. Yurt dışında ki bu tip yerler konusunda bilgi sahibi olduktan sonra karavanla sınırları aşıp yepyeni maceralara yelken açmak keyifli ve mutlu bir tatil imkanı sunacak, görülmemiş yerleri keşfetmenize vesile olacaktır.

Tatil Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Uzun ve yorucu bir çalışma döneminden sonra yalnız başına, arkadaşlarımızla veya ailemizle tatil yapmak hepimizin isteğidir. Güzel bir tatil programı için her zaman cebimizde nakit para olmayabilir. Planlanan tatil için hesapladığımız parayı tatil kredisi veren bankalardan kredi olarak alabiliriz. Aynı zamanda spontane gelişen tatil planlarımızı öncesinde bütçe ayırmadığımız için ertelemek istemeyiz. Pek çok bankadan alınan bu kredi sayesinde seyahat acentalarından alınan otel ve tur programlarımızı taksitle ödeyebiliriz. İstediğimiz miktarda kredi alıp dilediğimiz seçeneklerde kısa veya uzun vadelerde ödeyebiliriz.

Yurtdışında Seyahat Ederken Sağlığımız İçin Almamız Gereken Önlemler

Yurt dışında tatil yapmak, gezmek, yeni yerler keşfetmek fikri pek çok insana heyecan verir. Alışık olduğumuz yerlerden uzak, değişik kültürlerle karşılaşmak ve seyahat etmek bambaşka bir deneyimdir. Ancak yurt dışına seyahat etmek sağlıkla ilgili bir takım önlemleri almamız gerekliliğini de beraberinde getirir. Gideceğimiz yerin iklimi ve hava durumu kıyafet seçimimizde önemli bir rol oynayacaktır. Örneğin; Türkiye’nin bahar mevsimi farklı bir ülkede ki bahar ayı gibi olmayabilir. Gideceğimiz yerde soğuk bir hava ile karşılaşma durumunu göz önüne alarak kalın giysiler almayı da ihmal etmemeliyiz. Yenilecek yemekler, gıdalar kültürlere göre farklılık gösterir. Yiyeceğimiz yemeklerde alışık olmadığımız gıdalardan kaçınmak sağlığımız açısından gerekli olabilir.

Öğrenci Vizesi Nedir? Nasıl Başvurulur?

Öğrenci vizesi, yurt dışında eğitim almak isteyen öğrencilerin aldığı bir vize türüdür. Türk öğrenciler başta dil öğrenme ve pek çok avantaj içerdiğinden dolayı yurt dışında çeşitli ülke ve üniversitelerde öğrenim görmek istemektedirler. Amerika, İngiltere, Kanada gibi ülkeler başta olmak üzere Macaristan, İsveç, Fransa, Almanya, Danimarka, Estonya, Avustralya gibi tercih edilen pek çok ülke bulunmaktadır. Sadece dil öğrenmek için dil okullarına gidilebildiği gibi yurtdışında üniversite öğrenimi almanın sağladığı olanakları göz önünde bulundurarak da öğrenci vizesine başvuran pek çok öğrenci bulunmaktadır. Öğretim avantajı ile birlikte değişik bir dünya görüşü veren yurt dışı eğitim için alınacak öğrenci vizesi süreçleri ülkelere göre farklılık göstermektedir.

Alplerin Eteklerinde Bir Ülke: İsviçre

İsviçre, Alplerin eteklerinde eşsiz doğa manzalarına sahip, ufak ufak sevimli köyleriyle, lezzetli çikolatalarıyla ve meşhur İsviçre çakısı ve saatleriyle meşhur, turistlere birçok seçenek sunan sevimli ülke. İsviçre’nin baskenti Bern olmasına rağmen, en çok bilinen şehirleri arasında, Zürih, Basel, Lozan, Cenevre ve Zug gelmektedir. Biz İsviçre’yi çok sevdik, cok güzel manzaralar gördük. Siz de bütçenizi ayarlayıp güzel bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

Kamp Yapmanın Altı Güzel Etkisi

Tek başına veya arkadaşlarla beraber doğanın içinde olmak, tabiat koşulları ile yaşamak pek çoğumuzun hayalidir. Bu yaşam tarzı bizlere doğayla bütünleşmiş hissi verir, şehir yaşamının yorgunluğunu ve karmaşasını üzerimizden alır, zihnimiz ve ruhumuz dinginleşir. Bütün bu sakinlik ve doğal yaşam tarzının getireceği artılar mutlak surette vücut sağlığımıza da etki eder. Unutulmayan bir deneyim olan kampçılık özümüze dönmek, gerekli gereksiz düşüncelerle yorgun olan beynimizi dinginleştirmek için mutlaka yapılması gereken bir tecrübedir.

Büyüleyici Mescid-i Aksa Gezi Notlarım

Müslümanlar için en kutsal yerlerden biri olan Kudüs’e İsraillillerin her türlü baskısına karşı Filistinliler sahip çıkıyor, günlerce Mescid-i Aksa’ya girmeleri engellenebiliyor fakat gelen turistler için böyle hukuk dışı uygulamalar yok.Bir an önce gidip görülmeli.

İngiltere'de Yabancı Dil Eğitimi Serüvenim ve Bournemouth'da Yaşam

Üniversiteden mezun olunca çalışma hayatının yoğunluğuna dalmadan farklı bir ülkede yaşamak, gittiğim ülkedeki gündelik yaşantıyı yakından görmek istedim. Bu nedenle İngiltere Bournemouth’da bir dil okuluna kayıt yaptırdım. Vize işlemleri ve hazırlıklar yaklaşık 1 ayımı aldı. Vizem çıktı ve sadece 1 hafta sonra uzun zamandır hayallerini kurduğum İngiltere’ye yolculuğum başladı.

İsviçre; Zurich & Basel Gezi Notları

Gezimize ilk olarak İsviçre'nin ekonomik ve kültürel başkenti olan Zurih ile başladık.Zurih’ te gezilmesi gereken Eski Şehir ( Old Town) kısmı ve Yeni Şehir kısımlarında ikisinin de havasının bambaşka olduğu sokaklarda gezmek gerçekten hayranlık uyandırıyor. Saat kuleleri, köprüler ile birbirine bağlanan Eskişehirin ile yenişehirin her sokağında farklı ambiyanslarıyla karşılaşabilirsiniz.

Trabzon'un Güzeli Sümele Manastırı

Trabzon’un Maçka İlçesi’nde, Altındere Vadisi’ndeki Karadağ’ın yamacında sarp bir kayalığa, denizden 1150, vadiden 300 metre yüksekte inşa edilmiş olan Sümela Manastırı, bir Rum Ortodoks manastırı. Bizans İmparatoru zamanında, keşiş yetiştiren, bölgenin en önemli okulu olagelmiş. Ayrıca burada bulunan ve havari Aziz Lukas’ın yaptığı kabul edilen ikonalardan birinin mucize gerçekleştirdiğine, ayazmalarından birinin de şifalı olduğuna inanılıyormuş.
Sosyal ağlarda bizi takip edin!
Gezi,seyahat rotaları, kamp alanları, karavan parkları her türlü gezgin bilgi paylaşım. Gezi rehberlik sitesi. 2022 — Gezenler Bilir